Pomiary elektryczne i nieelektryczne

Lokalizatory infrastruktury podziemnej RIDGID

Zaawansowane lokalizatory infrastruktury podziemnej RIDGID SeekTech z GPS

Lokalizatory infrastruktury podziemnej RIDGID

W Polsce prowadzi się obecnie prace wykopowe oraz bezwykopowe na bezprecedensową skalę. Należy się  spodziewać, że trend ten będzie utrzymany i rozwijany. Europejskie Fundusze Rozwoju Regionalnego przyczyniają się do tego znacząco, stymulując urbanizację w Państwach UE. Stara, zużyta i nieprzystająca do współczesnych potrzeb infrastruktura podziemna, musi zostać szybko zastąpiona nową, bardziej rozległą, kosztowniejszą i mającą jeszcze bardziej krytyczne znaczenie dla społeczeństwa i gospodarki.

Są to głównie następujące instalacje podziemne:

  • kable elektroenergetyczne niskiego napięcia nN, średniego napięcia SN, wysokiego napięcia WN oraz coraz częściej kable najwyższych napięć NN
  • szerokopasmowe kable telekomunikacyjne miedziane oraz światłowodowe
  • rurociągi gazowe i ciepłownicze
  • wodociągi
  • ciągi kanalizacyjne
Szybka, precyzyjna i bezpieczna lokalizacja obiektów podziemnych jest obecnie niezbędna dla firm wykonawczych oraz służb pogotowia technicznego zakładów użyteczności publicznej.

Co chwilę media donoszą o fatalnych wypadkach związanych z naruszeniem instalacji podziemnej podczas prac wykopowych, co może skutkować np. wybuchem gazociągu,  zwarciem łukowym kabla energetycznego, albo zerwaniem łączności w wyniku uszkodzenia kabla telekomunikacyjnego.


Oznacza to tym samym narażenie bezpieczeństwa ludzi, konsekwencje prawne (art. 415 oraz 435 k.c.) i w rezultacie wysokie koszty (czasami nie tylko finansowe ale i wizerunkowe) dla firm lekceważących konieczność zakupienia sprzętu do lokalizacji infrastruktury podziemnej, którego możliwości techniczne odpowiadają nowoczesnym wyzwaniom stawianym przez gęstą, rozległą, zaawansowaną technicznie i coraz kosztowniejszą infrastrukturę podziemną.

W Polsce takie statystyki jeszcze nie są prowadzone, ale dla przykładu według amerykańskiej instytucji Common Ground Alliance (CGA), w ciągu ostatnich 20 lat w USA, uszkodzenia infrastruktury podziemnej podczas prac wykopowych i bezwykopowych spowodowały straty finansowe na poziomie 1.7 miliarda UDS, 1,906 uszkodzeń ciała oraz 421 ofiar śmiertelnych. Na świecie polityka ubezpieczeń OC dla pracy wykopowych oraz bezwykopowych (stawki ubezpieczeniowe) zależy od dawna w dużej mierze od posiadania odpowiedniego sprzętu do skutecznego wykrywania i precyzyjnej lokalizacji infrastruktury podziemnej.

U nas należy się spodziewać podobnej tendencji, która jest logiczna z punktu widzenia interesów firm ubezpieczeniowych. Ważnym aspektem jest również wygodna i szybka paszportyzacja infrastruktury podziemnej na bazie elektronicznych map geodezyjnych, czy systemów informacji geograficznej GIS, prowadzona przez zakłady użyteczności publicznej, ale także przez firmy budowlane, które muszą dokonać przed rozpoczęciem budowy inwentaryzacji infrastruktury podziemnej. Aby sprostać tym wyzwaniom potrzebne są nowoczesne lokalizatory infrastruktury podziemnej.

W naszym kraju od paru lat dostępna jest seria wytrzymałych, precyzyjnych i niezawodnych lokalizatorów produkcji RIDGID serii SeekTech.

Lokalizatory infrastruktury podziemnej RIDGID do wykrywania i lokalizacji rur i kabli są niezwykle lekkie i poręczne

Interfejs odbiorników jest niezwykle intuicyjny. Pobierają bardzo mało prądu z baterii (długi czas pracy i ekonomia). Są dokładne i najważniejsze pozwalają na pracę w obszarach o dużym zagęszczeniu infrastruktury podziemnej. Pozwalają na trasowanie do 3 krzyżujących się obiektów podziemnych. Nawet w trybie pasywnym wyliczają na bieżąco w czasie rzeczywistym głębokość zalegania kabli i rurociągów z centymetrową dokładnością.

Odbiornik RIDGID SR-24

(z wbudowanym odbiornikiem GPS oraz Bluetooth) wraz z nadajnikiem ST-510 jest właściwą odpowiedzią na powyżej wymienione wyzwania. Zestaw działa metodą pasywną oraz aktywną w szerokim zakresie częstotliwości (do 35 kHz).

Wchodzimyc na zupełnie nie rozpoznany teren budowy. Załączamy nadajnik ST-510 w trybie nadawania rozsiewczego. Ustawiamy go w odpowiednim miejscu, gdzie pawdopodobnie przebiega instalacja podziemna. Włączamy na odbiorniku tryb OMNISEEK. Nawet niedoświadczony operator zobaczy na ekranie nawet najtrudniejsze do wykrycia kable, rurociągi oraz ich skrzyżowania (które są tak kłopotliwe przy stosowaniu klasycznych lokalizatorów infrastruktury podziemnej).

Nowoczesna technika detekcji 3D oraz przetwarzania sygnałowego z ergonomiczną wizualizacją pozwoliła upodobnić odbiornik SR24 wraz nadajnikiem do prześwietlającego urządzenia RTG (pomimo innej zasady działania). Widzimy na ekranie reprezentację obiektu podziemnego w formie linii. Na bieżąco odczytujemy głębokość zalegania obiektu (również w trybach pasywnych, bez włączonego nadajnika). Doświadczony operator odczytuje na przyjaznym ekranie jednocześnie szereg innych parametrów (potrzebnych do poprawy pewność lokalizacji). Po naciśnięciu środkowego przycisku klawiatury odbiornika następuje zapis koordynat GPS obiektu wraz z głębokością na kartę SD (w sieci dostępna jest bezpłatna aplikacja RIDGIDTRAX). Można użyć również oddzielnego odbiornika GPS o dokładności geodezyjnej (paru centymetrów) wraz z nowoczesnym oprogramowaniem GIS. Należy również nadmienić, że oprócz zagrzebanych linii metalicznych, możemy lokalizować  sondy aktywne. Wprowadza się je do niemetalicznych przepustów na prętach elastycznych.

RIDGID poleca również inne profesjonalne i wytrzymałe narzędzia oraz urządzenia diagnostyczne dla firm wykonawczych, instalatorów oraz zakładów użyteczności publicznej.

Jako specjalizowany dystrybutor RIDGID  POLTRADE TECHNOLOGIES  prowadzi w Polsce profesjonalne szkolenia techniczne w przedmiotowym zakresie. Pamiętajmy, że zakup dobrego lokalizatora to dopiero połowa sukcesu. Co nas odróżnia od konkurencji ? My dostarczamy sprzęt i w cenie dostawy szkolimy pracowników.

Polecamy szeroką gamę produktów RIDGID w tym lokalizatory infrastruktury podziemnej, lokalizatory uszkodzeń kablowych i kamery inspekcyjne.

Lokalizatory infrastruktury podziemnej RIDGID

Kamery inspekcyjne RIDGID

kamery-inspekcyjne-RIDGID

Zadzwoń do nas +48 32 608 59 51, dowiedz się szczegółów naszej oferty i odwiedź nasz sklep