Nowe TechnologiePomiary elektryczne i nieelektryczne

Kamera dźwiękowa Fluke ii910 do pomiarów WNZ

Detekcja

Wykorzystując doświadczenia zebrane przy projektowaniu i wdrażaniu kamery akustycznej ii900 firma Fluke wprowadziła na rynek kolejny model:

Kamera dźwiękowa FLUKE ii910

Slogan „Zobacz to, czego nie możesz usłyszeć” tym razem odnosi się głównie do wyładowań niezupełnych.  

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń pomiarowych do detekcji i lokalizacji wyładowań niezupełnych (WNZ). Są to detektory i analizatory pracujące w różnych pasmach i w różny sposób „sprzęgające” się z badanym obiektem:

 • kamery koronowe pracujące w paśmie ultrafioletowym C (UV), które pozwalają na precyzyjną lokalizację zakłócających akustycznie i elektromagnetycznie otaczające środowisko ulotów, np. na liniach przesyłowych czy w stacjach elektroenergetycznych
 • detektory WNZ VHF (pasmo bardzo wysokich częstotliwości) często instalowane na drążku izolacyjnym
 • detektory i analizatory pracujące w paśmie ultra wysokich częstotliwości UHF
 • analizatory i detektory sprzęgnięte galwanicznie z obiektem badanym poprzez kondensatory sprzęgające, które pracują w paśmie  PN/IEC 60270
 • układy detekcji i analizy akustycznej, w tym systemy triangulacyjne

Od dawna jednak próbowano stworzyć produkt, który obrazowałby aktywność wyładowań niezupełnych  w sposób przypominający termografię. Dopiero gwałtowny postępy w technice  mikrofonów MEMS oraz technice szybkiego cyfrowego przetwarzania sygnałów DSP umożliwiły stworzenie przełomowego w swoim działaniu urządzenia obrazującego. Szybkie i intuicyjne wykrywanie WNZ z bezpiecznej odległości, w trudnych warunkach interferencji środowiska przemysłowego, było wyzwaniem, które zrealizował z powodzeniem FLUKE.

Zaletą detekcji akustycznej względem detekcji fotonowej (np. w kamerach koronowych) jest wykrywanie zjawisk które pochodzą nie tylko z powierzchni przewodnika, czy izolatora, ale także zjawisk wbudowanych (zagrzebanych) w systemie elektroizolacyjnym aparatu, czy urządzenia ! 

Precyzyjna kamera dźwiękowa FLUKE ii910 (zwana również: kamera soniczna FLUKE ii910/kamera akustyczna FLUKE ii910) do detekcji i lokalizacji wyładowań niezupełnych obrazuje wyładowania niezupełne, gdzie obraz skupiska WNZ jest nakładany na obraz w paśmie widzialnym. 

Fluke

Źródłem informacji pozostają niesłyszalne dla ludzi ultradźwięki zamieniane na łatwe do interpretacji obrazy. Kamera dźwiękowa Fluke ii910 cechuje się większą czułością oraz szerszym zakresem częstotliwości (2-100kHz) niż jej poprzedniczka ii900. Dzięki temu oprócz detekcji wycieków sprężonych gazów możemy także „zobaczyć” teraz  różne typy wyładowań niezupełnych w aplikacjach elektroenergetyki przemysłowej i zawodowej oraz w technice wysokich napięć. Kamera może być z powodzeniem wykorzystana do przeglądów liniowych oraz stacyjnych w zakładach energetycznych. Praktyczny zasięg detekcji wynosi nawet 120 metrów, co pozwala na detekcję zjawisk koronowych na liniach przesyłowych najwyższych napięć. Kamera odda również nieocenione usługi na stacjach prób w fabrykach urządzeń i aparatów elektrycznych podczas kontroli jakości (fabryki transformatorów, rozdzielnic, przekładników, silników, generatorów, izolatorów, itp). Sprawdzi się również świetnie w elektroenergetyce przemysłowej, gdzie z jednej strony pozwoli na wykrycie wycieków sprężonego powietrza, czy nieszczelność układów próżniowych, z drugiej wykryje WNZ. 

POLTRADE TECHNOLOGIES wykonało szereg prób terenowych i potwierdziło niezwykłą skuteczność tego przełomowego urządzenia. 

Wykorzystując tę samą zwartą konstrukcję, uproszczony interfejs, jak i docenianą przez użytkowników kamery FLUKE ii900 szybkość działania, kamera dźwiękowa FLUKE ii910 może być stosowana w inspekcjach sieci elektroenergetycznych.  Do szczególnie narażonych na wyładowania niezupełne komponentów zaliczamy m.in. :

 •          izolatory,
 •          transformatory,
 •          rozdzielnice,
 •          linie napowietrzne,
 •          przepusty,
 •          łączniki,
 •          dławiki
 •          osprzęt kablowy
 •          przekładniki
 •          szynoprzewody

Kluczowym aspektem podczas projektowania kamery dźwiękowej FLUKE ii910 było bezpieczeństwo pracy. Dzięki technologii wizualizacji źródeł dźwięku SoundSight możemy już z dużej odległości wykrywać wyładowania niezupełne zanim doprowadzą one do zniszczenia elementów sieci lub narażenia życia jej operatorów (m.in. w wyniku wystąpienia łuku elektrycznego). Dodatkowo, podobnie jak w przypadku ii900, postawiono na intuicyjność obsługi. Praca z ii910 nie wymaga praktycznie żadnego treningu, certyfikacji czy wcześniejszego doświadczenia w wykrywaniu wyładowań niezupełnych.

detekcja i lokalizacja punktowa

Do znanych już trybów: foto, wideo, LeakQ (kwantyfikacja wycieków) dołączył teraz tryb pracy PDQ (kwantyfikacja wyładowań niezupełnych). Dzięki zastosowaniu algorytmów AI  oprogramowanie FLUKE w chmurze pozwala przypisać do zapisanych danych akustycznych typy wykrytych uszkodzeń takich jak:

 • uloty (zjawisko koronowe)
 • powierzchniowe wyładowania (pełzające),
 • wbudowane wyładowania niezupełne wnz w pustkach przestrzennych
 • wyładowania niezupełne wywołane delaminacją oraz pęknięciami materiału
 • „pływający potencjał”, w wyniku nie uziemienia elementów metalowych w obecności silnego pola elektrycznego  

Tryb PDQ pozwala na analizę trendów zliczonych wyładowań. Kamera ii910 oferuje łatwe raportowanie wykrytych wyładowań na podstawie cyklicznych inspekcji określających trend i szybkość rozwoju uszkodzenia izolacji systemu elektroizolacyjnego. Wystarczy podłączyć kamerę do komputera za pomocą kabla USB i można uzyskać bezproblemowy dostęp do nagrań wideo i foto.

ZADZWOŃ I UMÓW SIĘ Z NAMI NA BEZPŁATNĄ DEMONSTRACJĘ FLUKE ii910: +48606350906

Zapoznaj się również z kamerą soniczną FLUKE ii900 do wykrywania wycieków sprężonego powietrza i próżni.